BIRDZ Magazín

Godzilla - stará známa v novom šate

Dodnes je zahalené rúškom tajomstva, kedy vzkrsol nápad na stvorenie Godzilly. Žeby si japonskí scenáristi len tak sadli za stôl a povedali si: poďme vymyslieť príšeru, ktorá sa stane popkultúrnou ikonou a budú o nej vznikať filmy aj o pol storočia? Myslím že ani sami si neuvedomovali, čo práve svojimi perami a papiermi stvorili.

Najčastejšou interpretáciou pre vznik Godzilly na filmových plátnach býva tá, že s katastrofou Hirošimy a Nagasaki ešte v čerstvej pamäti, natočili japonskí filmári v roku 1954 film, kde hrôzy jadrových zbraní symbolizuje obrovský jašter z mora. Celkom poetické, no nie? Nazvali ju Gojira, čo je slovná hračka japonských slov gorila a veľryba a až Hollywood jej dal "svetovejšie" meno.

godzilla3

Avšak i toto znázornenie Godzilly sa nedrží úplne presne svojho mena. Nemá nič spoločné ani s gorilou ani veľrybou. Ide skôr o obrovského dinosaura na dvoch nohách s ostnatým chrbtom a chvostom. V starších spracovaniach dokonca chrlí oheň. Zároveň postupom času vznikal okolo nej celý komplex sprievodných príšer, pričom dnes málokto úplne ovláda celé univerzum Godzilly, ako sa aj ukázalo pri najnovšom filme, kedy filmári naznačili peknú narážku na staršie spracovania vo forme obrovského motýľa (ktorých boli v starších filmoch celé húfy) a málokto túto narážku pochopil.

V starších spracovaniach môžeme vidieť tradičný príbeh. Tokyo sa prebudí do nového dňa, ktorý avšak nie je taký pekný aký by mohol byť, keďže obrovská Gojira vyliezla z mora a ničí celé mesto. Tento motív je v podstate základným kameňom všetkých filmov o tejto jašterej kráľovnej. Birdzáci si môžu hlavne pamätať spracovanie z roku 1998 (na ktorom som ja osobne skutočne vyrástol, neklamem), kde sa dej preniesol do New Yorku a bol celkovo spracovaný viac pre masy, čo však z neho nerobí zlý film.

godzilla2

Najnovšie spracovanie na nás práve čaká v kinách. Keďže mám ten film čerstvo v pamäti, môžem fanúšikom podobného žánra skutočne len odporučiť, bude to skvelý predkrm pred X-menmi. Hereckými lákadlami môžu byť hlavne Aaron "Kick-Ass" Taylor-Johnson a Bryan "Heisenberg" Cranston. Skutočne, môžem povedať že ten film sa mi páčil a dal mi úplne všetko čo som od neho čakal, ba i viac. Nebyť X-menov, ktorí budú podľa mňa ešte lepší by som Godzillu označil za blockbuster roka.


autor: Martin Šugár, 20. máj 2014 21:00
Zdieľaj článok na facebooku

Komenty k článku

 1. 1
  N0win0u

  31 ročný muž
  ♥▲ ilumat ▲♥

  https://www.youtube.com/watch?v=xVsI48kMB4k
 2. 2
  Ciernaruzicka

  29 ročná žena
  S T T R A T S O T M

  Godžiraaa!
  pred chvíľkou som z nej došla z kina :D
 3. 3
  Obliviate

  29 ročná žena
  fak

  páči sa mi tá grafika tam hore

 4. 4
  Majo

  29 ročný muž
  som Ⓜⓐⓙⓨⓢ a som ilumat ▲

  @3 diky
 5. 5
  Greyness

  29 ročná žena

  @4 šikulka :love:
 6. 6
  Sugy1

  26 ročný muž
  Paradise circus

  @majo ty si super, vieš o tom?