Rews

Echosmith - Talking Dreams (2013)

Nakoľko v januári roku 2020 vydali svoj nový album, bude fajn ak povieme niečo o ďalšej zaujímavej hudobnej kapele. Echosmith sú pôvodom z Californie, majú na konte 2 albumy a niekoľko EP-čiek. Kapelu tvorili pôvodne 4 súrodenci - Sydney, Jamie, Noah a Grahm Sierotovi. A hoci nevalcovali hitparády s každým jedným singlom, rozhodne ide o kapelu, ktorú stojí za to si predstaviť. Ja si myslím, že sa nemusím venovať všetkému čo vydali, no najdôležitejšie míľniky si spomenieme. A najlepšie bude začať ich debutovým albumom "Talking Dreams" z roku 2013.

Echosmith ma zaujali hneď niekoľkými vecami. V prvom rade, že ide o súrodeneckú kapelu. A dáva im to možnosť byť veľmi dobre zohratí. No súčasne v čase vydania ich prvého albumu mnohí z nich nemali ani 20. A to môže dať albumu príjemného ducha mladosti, bezstarostnosti a života. A myslím si, že na tomto albume to skutočne aj priniesli. Hodnotenie sa bude vzťahovať na predĺženú deluxe verziu albumu, ktorá obsahuje 2 skladby navyše. Preto poviem,  že tu máme 14 skladieb, ktoré sú hodnej našej pozornosti. Poďme si to rozobrať trošku bližšie.

Tentokrát sa nebudem venovať albumom tak dôsledne ako v prípade mojich hodnotení na albumy Nocadeň. Najlepšie bude si spomenúť najzaujímavejšie miesta albumu. V prvom rade mi hneď udrela do ucha jeho príjemná hravosť a dobré melódie. Myslím si, že "Cool Kids" sa stalo jasným hitom z dobrého dôvodu. Je to energická skladba, má text, ktorí ako poslucháči vieme dobre pochopiť, Sydney má veľmi príjemný hlas a skladba si necháva svoj čas vyznieť. Nemá v sebe veľké množstvo nástrojov, ale úplne to stačí. Netreba, aby to bolo preplnené.

Najsilnejšou skladbou albumu je v mojich očiach skladba "Bright", ktorá mala aj šancu zaznieť v našich rádiách. Pôsobí uvoľnene, nepotrebuje žiadne super moderné beaty, no napriek tomu je to ideálna tanečná skladba na tomto albume. Skrz všetky prvky elektroniky, ktoré na tomto albume sú znie "Bright" ako absolútne najpríjemnejšie osvieženie celého albumu.

Dve záverečné bonusové skladby "Up To You" a "We´re Not Alone" sú zase veľmi solídne zakončenie.  V "Up To You" je veľmi výrazná a ľahko zapamätateľná gitarová melódia, ktorá sa vie šikovne dostať pod kožu a "We´re Not Alone" zase ponúka kvalitne napísaný text zasadený do skvelej gitarovky so skvelou hlasovou kombináciou Sydney, Noaha a Grahama. Ladí to fantasticky.

Vyzdvihnem ešte pár momentov. Z rýchlych skladieb najvýraznejšie idú okrem spomínaných úvodná "Come Together". Tá má dobré tempo a ako otvorenie vie príjemne navnadiť. "Ran Off The Night" má pre mňa asi najvýraznejší refrén zo všetkých skladieb. Okamžite si ho človek zapamätá a z času na čas si ho nemám problém zaspievať. A "Safet Place" akosi dotvára celkový melodický dojem s textom, kde každý vnútorne verí svojej vlastnej pravde. A to je asi pravda. Z pomalších skladieb je tu zase až naivne milá skladba "Tell Her You Love Her" a záverečná "Surround You", ktorá je gitarovo trošku dominantnejšia.

Tématicky sa väčšinou na albume točíme v podobných momentkách, Skladby sú o láske, mladosti, bezstarostnosti, no súčasne aj tínedžerských problémoch. Nakoľko ale v tom čase mala Sydney 15 - 16 rokov, zodpovedalo to skutočnosti. Pôsobí to úprimne a primerané veku, ktorý v tom čase súrodenci mali. Takže ak vám to príde málo dospelé, myslím si, že tým by album niečo skôr stratil než získal.

Nemôžem ale povedať, že všetky momentky albumu sú super. Skladba "Talking Dreams" mi príde miestami dosť rozutekaná a nemal som pocit, že tu mali jasnú predstavu o tom čo chcú reálne povedať. "March Into The Sun" ide trošku mimo koncept album a úplne mi tu nepasuje, a "Come With Me" v refréne pôsobí, ako keby sa tam text mal naspievať trošku inak. Pôsobí to narozdiel od "Talking Dreams" skoro až zaspato. Napriek tomu, že žiadna skladba na albume nie je vyslovene zlá, sú tu aj slabé elementy, ktoré bránia tomu, aby album nejako výraznejšie vynikol.

Napriek tomu sa ale k albumu rád vraciam. Myslím si, že tu Echosmith nechali svoju mladosť a svoju tínedžerskú energiu. A na mnohých miestach je to cítiť. Texty pôsobia možno menej dospelo a trošku naivne, no všetci sme takí boli. Ak by ste chceli prežiť príjemný návrat do tinedžerských a stredoškolských časov, tak s týmto albumom to podľa mňa môžete veľmi príjemne prežiť. A je to súčasne začiatok veľkej kapitoly života štyroch súrodencov.

Hodnotenie: 7/10

autor: Endre-silentname, 13. máj 2020 11:03
Zdieľaj článok na facebooku
199 odoberateľov
Endre-silentname

Čo môže človek o sebe napísať na 1000 znakov? Ťažko povedať. Človek si pamätá časy spred desiatich rokov, keď venoval Birdzu skutočne obrovské množstvo času. Dnes už žije úplne iný život. No niektoré veci sa nezmenili. Stále milujem písanie, stále milujem hudbu, knihy a najmä aj filmy. Možno keď budem mať záujem, tak môžem venovať aj pár názorov na pár obľúbených filmov. Ak vás to bude zaujímať. Plus si rád opäť vypočujem názory na svoje poviedky alebo básničky, ktoré možno opätovne niekedy zavesím. Je fajn sa po rokoch vrátiť. A dúfam, že tentokrát už na dlhšie, než na pár dní. :)

Komenty k článku