Rews

Dominika Mirgová - #Nová (2013)

Je na čase vstúpiť trošku na neistú pôdu. Verím, že keď som dal info o tom, že budem hodnotiť Dominikinu diskografiu, tak nikoho výrazne nezaujímal môj názor na jej debut. Ako som povedal, to bol album, ktorý nijakým spôsobom neohromil a skôr spadal do kategórie podpriemerných počinov od súťažiacich Superstar. A pravda je, že nie kvôli tomu som sa chcel jej tvorbe venovať. Dôvodom prečo som sa rozhodol zhodnotiť všetky Dominikine albumy je práve jej nasledovník "#Nová". Pretože aj keď to tak možno nebude pôsobiť, tak je veľa čo o tomto albume chcem povedať.

Tomuto albumu pripíšem určitú dávku kreditu najmä v jeho produkcii. Zvuk je na úplne inej úrovni ako bol Dominikin debut a mnohí hostia dokázali album spraviť oveľa zaujímavejším. RnB element prvého albumu sa kompletne vyhodil a miesto toho vznikol album, ktorý pôsobí ako keby chcel obsahovať svoje baladické momenty a svojho tanečné momentky. A je to rozhodne niečo, čo je pre bežných poslucháčov prijateľnejšie a zaujímavejšie. A keď si vezmeme, že album vyšiel roku 2013, tak slovenský elektro-pop zažíval asi svoje najsilnejšie obdobie. A je pravda, že Dominika sa v tejto sfére stala celkom silnou konkurenciou. Ako to ale dopadne, keď sa na tento produkt pozrem z pohľadu hudobného prínosu, textov a celkovo?

Nechcem už ďalej kráčať okolo horúcej kaše a poviem to otvorene. "#Nová" podľa mňa nie je dobrým albumom. Dokonca by som ho nedokázal označiť slovíčkom podpriemerný. Toto je zlý album zabalený vo vynikajúcej produkcii, ktorá mala asi všetky jeho mínusy zakryť. Problémy je vidno už hneď v prvej skladbe "Jedna Z Tých". Hoci je melodická linka celkom chytľavá a Dominika má hlas vo veľmi príjemnej polohe, tak jediné čo si pri skladbe vybavím sú Magic Affair a ich hit Omen. Celé to pôsobí ako keby sme si zobrali kompletnú melodickú linku, jemne to poupravili, posunuli do inej tóniny a už máme novú skladbu.

Horšie ale je, že to nie je jediný moment, kde som pri počúvaní mal ťažké Deja Vu. Tých momentov je tu oveľa viac. Asi najvýraznejšie je to počuť v skladbe "Potetuj Ma". Nemusíte poznať veľké množstvo piesní na to, aby ste v tom okamžite cítili "When Love Takes Over" od Davida Guettu. Je to tak očividné až sa divím, že to vôbec prešlo. Ostatné skladby, ktoré vo mne vyvolali tieto pocity už nerobia veci tak očividne, ale aj tak je to veľmi zásadný problém, ktorý bohužiaľ atakuje kompletný album a spôsob, ako sa naň pozerám. Vráťme sa ale späť k prvej skladbe.

"Jedna Z Tých" okrem toho, že vo mne vzdubudzuje silné pocity deja vu má dosť problémy aj s textom. Pri refréne to pôsobí ako keby nikto nevedel čo reálne napísať, tak jednoducho sa odpsieva - "daram daram diram daram..." a pôsobí to veľmi zvláštne. Ak produkcia mohla byť na vysokej úrovni, tak skladba by podľa toho mohla vyzerať. A toto pôsobí lacno. Plus záverečné - "Dam... dam...dam" sktuočne skladbe nepomáha. No na druhú stranu musím priznať, že táto skladba je jedným zo svetlejších momentov albumu. A to nie je veľmi dobrý signál.

Nasledujúca skladba "Swing" sa pre mňa rokmi neskôr stala akousi obrovskou guilty pleasure. Neviem ako by som popísal svoje dojmy, no pre mňa je otrasná a úžasná súčasne. Myslím si, že Mafia Corner tu dali skvelú atmosféru, výborné synťáky a skvelé melodické linky, ktoré ma baví počúvať. No všetko ostatné je čistá tragédia. Text pôsobí ako hudobná paródia a Dominikin prejav je ako nepodarený vtip. Vnútorne mám pocit, že tomu chcela dať sexy feeling, no v skutočnosti sa mi ako poslucháčovi len zastavuje rozum z toho čo počúvam. Ak je toto sexy, tak mám chuť od nej utiecť čo najrýchlejšie sa dá. "Ako sa ti páčim bejby?" Nuž... som fascinovaný a zhrozený zároveň

A potom je tu ten text. Ja neviem čo to celé malo dať dokopy. Neviem prečo tu viackrát Dominika povie: "Nehovor mi call me maybe." Chce tým povedať, že už má plné zuby hitu od Carly Ray Jepsen z roku 2011? Aká je pointa tej vety mimo toho, že bejby a maybe sa rýmuje? Je to absolútne tragické. No to nie je jediná veta, ktorú by som vypichol v tejto skladbe. Tu je plno momentov, kde sa mi zastáva rozum komu prišli frázy v tomto texte sexy. "Daj mi trochu ooh-ooh, potom ešte uuh-uuh, dajme boky na to ty to vieš" alebo "Boky na to dám" , "až keď príde ráno, viem že poviem áno" a podobne. Neviem či mala byť skladba sexy, alebo či to malo vypáliť ako hudobný debakel, ktorý sa stane komédiou roka. Pre mňa je "Swing" skladbou pri ktorej si rukou zakrývam tvár a smejem sa. A ja neverím, že to mal byť výsledný dojem. Ale priznávam, z času na čas si skladbu pustím, aby som sa na tom opäť pobavil.

Nasleduje skladba "L.A.S.K.A", ktorá ma potešila svojim klavírovým úvodom, no nástupom refrénu sa všetko rýchlo mení. Dominikin spev je tu lepší ako bol naposledy, no text pôsobí len ako obyčajné frázy. Rakby podľa mňa skladbe tiež moc nepomáha a okrem toho hláskovanie slova láska mi príde vysoko gýčovité. Melódia nie je veľmi zaujímavá a celá skladba je vo výsledku obyčajný párty trek. Akých veľa bolo a veľa bude. Nič viac, nič menej.

"Nová" bude ďalšou skladbou, pri ktorej sa asi trošku zdržím ale je potrebné si pár vecí povedať. Viem, že pre mnohých ide o silné a hlboké vyspievanie sa z bolesti. Viem, že mnohým ľuďom skladba pomohla prekonať vlastnú bolesť. A nič z toho skladbe brať nebudem. To sú všetko skvelé veci. A ak kohokoľvek z vás skladba vnútorne posilnila, tak to je hlavné. Na mňa však skladba tento dojem nespravila. V prvom rade do skladby na môj vkus tlačí až príliš veľké množstvo emócií. A výsledne to potom pôsobí patetickejšie než má. Okrem toho som nikdy nerozumel vete "Nestačí ti, že som na dne." Znamená to, že by osoba, ktorej je text adresovaný jej po tom všetkom ubližoval ešte viac? Najmä keď pri konci zaznie aj veta: "Môžeš ma lámať aj cez slzy, vravieť mi ako ťa to mrzí". Je to síce maličkosť, ale vždy som mal pocit, že tieto dve vety sú v konflikte jedna s druhou.

A potom je tu ešte jedna vec. Veľa ľudí prirovnávalo "Nová" so skladbou "Skyscrapper" od Demi Lovato. A ja tam patrím takisto. Od prvého momentu som zhodnotil, že sú to tie isté skladby. Iba sa urobilo pár úprav v spevoch a harmóniach, aby to nepôsobilo tak očividne. A to je dosť veľký problém. Ako som povedal, ak komukoľvek z vás skladba vnútorne pomohla prekonať bolesť, alebo ju proste len milujete, je to super. Hudba tu od toho je. A užívajte si čo máte radi. Ale nebudem sa tu tváriť, že mám rovnaký názor, ak ho nemám. A okrem toho si myslím, že ak skladbu (alebo aj celý tento album) milujete, tak moja slová sú pre vás úplne bezpredmetné. A to je tiež fajn.

Poďme ďalej ku skladbe "Kruté Leto", ktorá má veľmi chytľavú klavírovú melódiu a celkovo pôsobí ako jedna z lepších momentiek albumu. Text je síce trošku klišé, ale myslím si, že na leto to funguje veľmi dobre. Akurát by som nedal zákaz vetra. Lebo vďaka nemu sa ten vzduch dá aj dýchať. Takže skladba ako taká funguje dobre. O "Kto Je On" to už ale povedať nemôžem. V prvom rade sa o skladbu postaral Robert Burian. A mám tak trochu pocit, že skopíroval veľké množstvo svojej skladby "Žijeme Len Raz" a výsledok je hotový. Okrem toho tento párty trek na mňa ani nefunguje, keď sa tu povie, že bola "celkom fajn". Ak je niečo celkom fajn, tak to stráca celú svoju výnimočnosť.

V podstate na tomto momente môžem na chvíľku zastaviť a povedať, že všetky problémy tohto albumu sa dajú zhrnúť v dvoch bodoch. Prvým je fakt, že viaceré skladby pôsobia ako keby boli klony niečoho iného. A prinajlepšom to vytvára pocit, že sme to už niekde počuli, prinajhoršom na to prídete a budete mať pocit, že sa to robilo cez kopirák. A druhý problém je Miro Jaroš a jeho textárske schopnosti, ktoré tu preukázal. Drvivá väčšina jeho textov na tomto albume má momenty, kedy ma skladba začala kompletne strácať. A na viacerých skladbách sa cez rôzne - daram daram diram daram. alebo Oo oo oo snažia tvorcovia zakryť, že nemali toho textu viac.

Iróniou je, že potom nasleduje najsilnejšia momentka albumu v skladbe "Prvá". Dominika spieva príjemne, text je silný, rýmy nepôsobia prvoplánovo. Ján Štrasser je vynikajúci básnik a táto skladba nie je žiadnou výnimkou. A rovnako ako to kedysi Meky odspieval skvele, rovnako to tu dala aj Dominika. Super. Bez výhrad.

"Je Koniec" s Kalim je jednou z lepších skladieb albumu, no opäť prichádza tá momentka, kde výsledok kazí skutočnosť, že jediné čo mi hrá v hlave je "All Good Things" od Nelly Furtado. Ak by som toto ale nechal stranou, tak Dominika spieva príjemne, Kaliho prítomnosť výrazne pomáha a rytmus mi vyhovuje. Nebyť tej jednej skutočnosti, dokázal by som skladbu oceniť oveľa silnejšie. Bohužiaľ. Čo sa týka "Potetuj Ma", všetko čo som chcel povedať už vyššie odznelo. Viac to asi nemusím rozoberať. Rovno sa presunieme k ďalšej skladbe.

"Prostredník" je asi skladba, ktorá mi príde ako najväčšia facka albumu. Prečo? V prvom rade mám pocit, že slohy patria do úplne iného textu ako refrény. Skúste si to pustiť a povedzte mi ako to dokopy celé ladí. V slohách hovorí o tom ako ju vnímajú paparazzi a aký je život superstar a v refréne hovorí - "Tancujem jak poslednýkrát. Dj je Boh a má ma rád." Ani v najmenšom to neladí. Okrem toho celá tá atmosféra z toho nie je vôbec hodná toho vynikajúceho podmazu s tými fantastickými synťákmi. Inštrumentálne ide o highlight albumu. Dokopy s textom to pre mňa nefunguje. To píp píp píp píp ma fakt otravuje.

Na záver sa dočkáme ešte dvoch baladických skladieb. "Labuť" pôsobí ako úprimné vyjadrenie k tomu, aby sme ako ľudia nezabili svoju vlastnú jedinečnosť. A v refréne sa to skutočne skvele vygraduje. Súhlasím so všetkým čo skladba hovorí a prináša jeden z najlepších momentov albumu. Dokonca si úprimne myslím, že téma jedinečnosti mohol byť kľúčovým elementom celého albumu. Dominika nám mohla ukázať, že je jedinečná a výnimočná. Pretože album ako taký vo svete tanečných elektro-popových albumov výnimočne absolútne nepôsobí.

"Poslednýkrát" je na záver ďalším silným momentom. Vnútorne by som povedal, že táto skladba pôsobí úprimnejšie ako najväčší singel "Nová". Emócie sa netlačia nasilu a je tu obrovské množstvo pekných harmónií. Najmä asi v momente "Tak leť, čaká ťa lepší svet". Pre mňa je táto skladba dôkazom, že Dominika vie spievať balady bez toho, aby pôsobili príliš preafektovane. Okrem toho téma skladby je podľa mňa aj o niekoľko levelov silnejšia. Takže skrz všetko zlé musím povedať, že na konci som sa dočkal skvelých skladieb.

Ako teda túto veľkú recenziu zakončím? Nemyslím si, že je Dominika zlou speváčkou. Nemyslím si, že nemá talent a keď chce, tak vie priniesť skutočne skvelé hudobné momentky, ktoré ostanú ešte dlho znieť. No na tomto albume sa podľa mňa obklopila tímom absolútne nesprávnych ľudí. Napriek tomu, že je to album, ktorý Dominike odštartoval jej kariéru viac než Slovensko hľadá Superstar ho nemôžem ohodnotiť ako dobrý album. Nemám rád ak mám pri počúvaní hudby pocit, že som to už niekde počul. Nemyslím si, že kopírovanie je cesta a album potreboval na mnohých miestach kvalitnejšie texty, ktoré mu takisto podkopávajú nohy. Myslím si, že "#Nová" bol jednoducho produkt na sezónu. Verím tomu, že nikto nezabudne na skladbu "Nová", no nemyslím si, že po rokoch si niekto výrazne spomenie na tento album. Pre mňa je v mnohom oveľa horším produktom než jej debut. Pretože kým tam som bol nezaujatý, tak z tohto albumu som ostal maximálne otrávený. Skvelý záver a pár dobrých momentiek tomu síce pridajú pár bodov. Ale to je málo. Veľmi málo. Ak máte album radi, super. Počúvajte čo chcete. V mojich očiach je ale toto skutočne zlý album.

Hodnotenie: 3,5/10

autor: Endre-silentname, 14. august 2020 15:41
Zdieľaj článok na facebooku
200 odoberateľov
Endre-silentname

Čo môže človek o sebe napísať na 1000 znakov? Ťažko povedať. Človek si pamätá časy spred desiatich rokov, keď venoval Birdzu skutočne obrovské množstvo času. Dnes už žije úplne iný život. No niektoré veci sa nezmenili. Stále milujem písanie, stále milujem hudbu, knihy a najmä aj filmy. Možno keď budem mať záujem, tak môžem venovať aj pár názorov na pár obľúbených filmov. Ak vás to bude zaujímať. Plus si rád opäť vypočujem názory na svoje poviedky alebo básničky, ktoré možno opätovne niekedy zavesím. Je fajn sa po rokoch vrátiť. A dúfam, že tentokrát už na dlhšie, než na pár dní. :)

Komenty k článku

1. 1
    Feelagain

23 ročné dievča
    based in Brno

ja som sem len prisla napisat, ze neviem preco som si par pesniciek vypocula a aj ked nepochybujem o nekvalite spevacky, prekvapilo ma, ake velmi zle to je :D