Rews

Dominika Mirgová - Armáda (2016)

Keď roku 2016 Dominika prišla s novým albumom "Armáda", ostal som vysoko nezaujatý. Ešte som si veľmi dobre pamätal ako na mňa zapôsobil jej predošlý album "#Nová" a vnútorne som nevidel dôvody na to, aby som sa na tento kúsok pozrel bližšie. A po tom ako vyšiel prvý singel "Hore" sa moja skepsa iba zväčšila. Nevedel som si ani len predstaviť kam hlbšie chce Dominika so svojou hudbou ešte klesnúť. No keď som sa o pár rokov neskôr rozhodol s čistej zvedavosti pozrieť na tento album hlbšie, tak som vnútorne zhodnotil, že to nakoniec vôbec nedopadlo tak zle. A hovorím to ako človek, ktorý nikdy nebol veľkým fanúšikom Dominikinej muziky. Alebo ako hovorí, členom jej "armády".

Nemôžem povedať, že "Armáda" nemá svoje horšie momentky, no keď sa na tento album pozriem ako celok, tak prevládajú pozitíva. Určite to nie je album, ktorý by som si pustil doma, alebo si ho pridal do svojej kolekcie, no pôsobí oveľa ucelenejšie, úprimnejšie a hlavne hlbšie ako celý jej predošlý album. Texty nepôsobia vysoko prvoplánovo a povrchne, Dominikin prejav je úprimnejší a okrem toho sa na albume riešia témy, ktoré nám viac ukazujú jej skutočné vnútro. Znamená to výsledne, že tu máme dobrý album? Poďme sa na to pozrieť trošku hlbšie.

Myslím si, že na úvod odstránim z cesty pár mínusov, ktoré na tomto albume mám. Ktoré sú bohužiaľ najviac citeľné počas úvodných skladieb. V prvom rade si nemyslím, že Dominikin rap je zaujímavý. Pôsobí to trošku nasilu. Rovnako mi vadí, že počas albumu som si uvedomoval, ako sa na celom albume opakuje niekoľko tých istých slov znovu a znovu. A niekedy to nefunguje. Neviem či je potrebné aby nám hovorila, že chce byť so svojim talizmanom. Neviem či v skladbe "Pódium" je potrebné, aby zase hovorila, že chce byť aj so svojou "armádou". Najmä keď v úvodnej skladbe sme už túto tému rozobrali. Takisto veľmi často hovorí o svojich "krídlach". Vytvára to síce pocit, že album sa drží témy, no myslím si, že keby to textovo pôsobilo trošku rôznorodejšie, tak to mohlo fungovať viac. A ako som už spomínal, tak je tu aj skladba "Hore", no k tej sa dostanem za chvíľu. Pozrime sa teda na jednotlivé songy.

"Armáda" celkom schopne otvára album a aj ukazuje, akým smerom sa vlastne rozhodne vydať. Dominika pôsobí silná, vyrovnaná a nič ju nezlomí. Najmä ak má za sebou svoju armádu fanúšikov, ktorí budú za ňu bojovať. Beat je solídny, hoci nie najlepší v tejto kolekcii. Text je jednoduchší, rýmy nie veľmi zaujímavé, ale funkčné. Takže začíname celkom v pohode. Jediné čo mi vadí je Dominikin rap. Veľmi slabé. Ako speváčka funguje, ako raperka ani náhodou.

"Pódium" podľa mňa veľmi dobre hovorí asi o všetkom čo tento album má povedať. Dominika sa snaží vnútorne skĺbiť svoj život speváčky a súčasne život matky. Čo je často náročné. Ako som povedal už vyššie, niektoré slovíčka mi tu vadia. Ale skladba ako taká pôsobí úprimne a nemám problém jej pocitom uveriť. Jediné čo mi tu skutočne vadí, je, že Dominika tu má "cie-e-e-ľ" a "chce-e-e-e". Záverečný monológ je tiež celkom zaujímavý. Možno aj z toho celého vychádza Dominikin postoj k hejterom na celom albume, ktorý je veľmi dobre cítiť. A nie je treba pre to chodiť ani veľmi ďaleko.

Nemá zmysel to už odkladať, poďme si niečo povedať o prvom singli "Hore". O tom asi počul každý a veta: "Všetky oči na mňa lebo mám svoj štýl" vo svete slovenskej populárnej hudby asi aj zľudovela. Osobný pocit je taký, že toto je najhoršia skladba, s ktorou Dominika kedy vyšla von. Ak to malo niečo vypovedať, tak sa to kompletne minulo účinku, lebo skladba nepôsobí, že Dominika "má svoj štýl", alebo že "nás tento beat zachráni."
V realite je to celé len jedno povrchnné, lacné a úbohé divadlo. Všetci, ktorí na tom pracovali museli vedieť, že to je spracované úplne zle a trápne, no aj tak to celé spracovali lebo dúfali, že sa na tom niekto zasmeje. A možno aby sme vedeli, že "hejterov fakuje" a "hudbu fetuje". Ja som vnútorne dospel k pocitu, že ak ma "Swing" dokázal na minulom albume rozosmiať od trápnosti, tak "Hore" ma rozplakalo a znechutilo z toho pocitu trápnosti. Ako poslucháčovi by mi nemalo byť za interpretov trápne, no v tomto bode som mal skutočne pocit, že niekto prerazil dno. A nebol som to ja. Mimochodom prečo má Dominika potrebu zo seba na konci spraviť čipmanka? Viac nebudem na túto skladbu mrhať slovami takže poďme ďalej.

"Vlkodlak" ma dokopy necháva asi iba zmäteného. Ten text je divný, celková atmosféra zo skladby nepôsobí veľmi príjemne. Napriek tomu, že melódie sú celkom dobré, vnútorne mám pocit, že nechcem počuť ako Dominika "v noci vyje na mesiac" alebo "že vie celkom dobre hrýzť" a "že ma dostane rýchlo". Mám chuť od skladby utiecť čo najrýchlejšie sa dá. Dobrá správa je, že od tohto momentu sa album začína celkom slušne zdvíhať.

"Dole" s ELPE je podľa mňa lepšia verzia toho, čo Dominika už hovorila na skladbe "Hore". Z nenávisti sú ľudia akurát unavení a nie je potrebná. Neviem koľko má Dominika v skutočnosti odporcov. No myslím, že takýmito skladbami dokáže zaujať viac. Hosťujúci ELPE je tiež celkom dobrý. Skladba ako taká funguje celkom dobre.

"Vám" má podľa mňa jeden z najlepších refrénov na celom albume. Veľmi zapamätateľný a melodický. A to, že chce byť Dominika byť sama sebou a mať svoj cieľ oceňujem. Jediné čo mi vadí sú opäť opakované slová, ktoré sme už počuli. A Dominikin rap stále neznie moc dobre. Ale lepšie ako v prípade skladby "Armáda". To uznávam. Nasleduje klavírová skladba "Objím Ma", ktorá pôsobí príjemne a láskavo. Na tomto mieste pôsobí dokonca veľmi dobre. Po všetkých skúsenostiach s nenávisťou je potrebné niekoho podporiť objatím. Občas to potrebujeme všetci. Kombinácia klavíra s gitarou je tu dobrá a skladba funguje.

"Tu Sme Boli" je skladba, ktorá asi viacerým hovorí zo srdca. Každý z nás chce niečo po sebe zanechať. A ostávajú nám spomienky a ľudia, ktorí nezabudnú. Beat je veľmi dobrý, no vnútorne mám trošku pocit, že k takejto téme sa človek dostane keď má tak 50. Nie 25. Len môj osobný pocit. "Štít" s Pavlom Callta funguje celkom dobre. Možno to chcelo trošku lepšie rýmy, no beat a text ako taký fungujú dobre. Hlasy spolu ladia a počúva sa to príjemne. Celkovo mám pocit, že kedykoľvek sa Dominika pustila do duetov, tak to dopadlo dobre.

"Závislí" dokopy moc komentovať nebudem. Osobne mám pocit, že Robert Burian sa stále točí v kruhoch a toto je skladba, ktorú by som si asi viac predstavil na predošlom albume, než tu. V podstate nás vyhodí von z atmosféry, ten text je vysoko plytký, a okrem toho mám zase pocit, že jediné čo mi v hlave znie je "Žijeme Len Raz" a píly Bennyho Bennasiho z roku 2002. Sama o sebe skladba znie celkom okey, no jediný dôvod prečo túto skladbu tu máme je preto, aby sme mali aspoň jeden párty trek. A myslím si, že by sme si bez toho vystačili. Absolútne to zničí atmosféru, ktorú od "Dole" album budoval."

"Žijem Ako Viem" je zase vysoko zabudnuteľnou skladbou. Nepôsobí na mňa nijako. V podstate sa dá zrhnúť len vetou okey. Refrén trošku síce vytvára atmosféru, no skladba ako taká nič moc nerobí. Jedným slovom - nuda. A už ostáva len záverečná skladba "Talizman", ktorá je síce pekným vyznaním od Dominiky pre svoje (v tom čase) nenarodené dieťa. Povedal by som, že klavír je príjemný, Dominikin spev úprimný a nepôsobí to tak prehnane emocionálne ako napríklad pri skladbe "Nová" na jej predošlom albume. Skladba ako taká je veľmi osobná. A nemám pocit, že je k tomu potrebné povedať viac. Ak jej slovám verím, tak mi to stačí.

Poďme to teda nejako zhrnúť. "Armáda" je pre mňa rozhodne krok vpred oproti Dominikinmu predošlému albumu. Tématicky je zaujímavejší, pôsobí na mňa úprimnejšie a zaujímavejšie. Už tu nemáme len čistý love-party album ako to bolo naposledy, ale skutočne mám pocit, že nám Dominika dala aj niečo skutočné zo seba. Ako som povedal, nezaobíde sa to bez momentov, ktoré ma tu absolútne iritujú, ale je ich našťastie oveľa menej, než naposledy. Celkovo by som povedal, že sú tu iba 2 skladby, ktoré mi nie sú po chuti. Ostatné sú podľa mňa počúvateľné. A je tu aj pár takých, ktoré sú celkom dobré. Je mi jasné, že nie som cieľovou skupino pre tento album a rozhodne nebudem vojakom v Dominikinej armáde, no na druhú stranu si myslím, že ak bola "Armáda" určená fanúšikom, tak im ponúka oveľa lepší materiál než naposledy. A verím, že s ňou hrdo pôjdu do boja. Nie je to album, ku ktorému sa vrátim a po tejto recenzii sa k nemu už viac nevrátim, ale som rád, že sa Dominika rozhodla posunúť niekam vyššie. Len už prosím žiadne ďalšie skladby ako bolo "Hore".

Hodnotenie: 6/10

autor: Endre-silentname, 21. august 2020 14:02
Zdieľaj článok na facebooku
200 odoberateľov
Endre-silentname

Čo môže človek o sebe napísať na 1000 znakov? Ťažko povedať. Človek si pamätá časy spred desiatich rokov, keď venoval Birdzu skutočne obrovské množstvo času. Dnes už žije úplne iný život. No niektoré veci sa nezmenili. Stále milujem písanie, stále milujem hudbu, knihy a najmä aj filmy. Možno keď budem mať záujem, tak môžem venovať aj pár názorov na pár obľúbených filmov. Ak vás to bude zaujímať. Plus si rád opäť vypočujem názory na svoje poviedky alebo básničky, ktoré možno opätovne niekedy zavesím. Je fajn sa po rokoch vrátiť. A dúfam, že tentokrát už na dlhšie, než na pár dní. :)

Komenty k článku

1. 1
    Gombík35

hrá sa, že má 0 rokov
    Tam kde končí zákruta

Prečítal som síce iba prvých pár riadkov ale skvelá recenzia bravó
  2. 2
    Gombík35

hrá sa, že má 0 rokov
    Tam kde končí zákruta

Prečítal som síce iba prvých pár riadkov ale skvelá recenzia bravó