BIRDZ Magazín

11.7. - Vrbovské Vetry, VrbovéPán Preceda
Istotne jubilejný tretí ročník festivalu Vrbovské Vetry bol špecifický priateľskou, ba až rodinnou atmosférou pod taktovkou svojského a neopakovateľného humoru bratov Jobusovcov. Tento festival by sa dal právom označiť za multižánorvý (nielen po hudobnej stránke), lebo od 7.-11. júla prebiehalo v rámci festivalu plno akcií od premietania slovenských a českých filmov, cez besedy a debaty, divadelnú improligu (zadá sa téma a herci/neherci v týmoch majú krátky čas na vymyslenie scénky, preto sa nezaobídu bez improvizácie priamo na pódiu) až po kvalitnú hudbu.Teraz trochu ľutujem, že som sa nezúčastnil všetkých dní (alebo aspoň piatkového večera, keď sa konala improliga a hrali Feelme), ale len záverečného sobotného dňa plného hudby a zaujímavých atrakcií z dielne Branuško a pán Brat.Do Vrbového sme sa pomocou automapy a štvorkolesového tátoša dostali plný dojmov zo „zľudovelých“ zúžení D1-ky na jeden pruh. Prešli sme sa po Vrbosvském jarmeku, že sa tam okrem haldy ľudí, stánkov s umelohmotnými rytierskymi výbavičkami a živej prezentácie miestneho dychovkového súboru nič svetoborného nenachádzalo.Preto sme sa pobrali pohľadať areál futbalového štadiónu. Vidíme pódium odzadu, reku, že to bude parkovisko. Ako parkujeme medzi hŕstkou áut, tak sa náš pán vodič opýta kúsok ďalej stojaceho pána Brata, či tu môžeme parkovať. On odpovie pravou Vrbovčinou: (odmyslite si väčšinu mäkčeňov vzniknutých na mäkkých spoluhláskach kvôli nasledujúcej samohláske) „To víte, móžete, ale za chvílu dojdú další účinkujúci, bude tu plno. Vy ste dáka kapela? Jaj, to musíte okolo!“


Zva 18-28 Band
Nakoniec sme sa bez problémov ubytovali na stanovej lúke a pobrali sa na prvých účinkujúcich – Zva 12-28 band. Netuším, prečo boli na programe uvedení s 18kou miesto 12ky. Táto malicherná chybička však nebránilo zatiaľ ešte riedko osídlenej betónovej ploche pod pódiom, aby sa zabávala na ich folkovom a mierne najazznutom prejave. Vlasatý a bradatý spevák aj gitarista v jednej osobe vládne vskutku zaujímavým hlbšie posadeným hlasom, ktorý nádherne rezonoval okolím a dával mierne recesistickým textom ďalší rozmer.Potešil som sa, keď som za pódiom zočil mojich hrdinov – Fera Grigláka, ale hlavne Fedora Freša zo skupiny Fermata. Len mi prišlo trochu zvláštne dať takéto osobnosti už ako druhého vystupujúceho, pretože niektoré skupiny, ktoré po nich nasledovali im nesiahajú, bez debaty, ani nad podrážky.


Fero Griglák a Fedor Frešo, Fermata
Fermata odohrala štandardný koncert, čerpali hlavne z posledných albumov X (1999) a Next (2005). Odzneli skladby ako Apple Tree in Winter, energická Full Power, Vasco Da Gama, Dr. Gamow, alebo Part 1 s výraznou basgitarovou linkou. Skupina jednoducho stále predvádza svoj melodický rock a sú živým dôkazom, že zaujímavá hudba sa dá produkovať aj bez spevu.Fedor Frešo behom koncertu povedal, že doteraz mal z Vrbového len nepríjemné spomienky, lebo pred rokmi tu havaroval autom a skoro prišiel o život. Okolo pol štvrtej sa tieto spomienky istotne prepísali dojmami z výborného vystúpenia.


100 Múch
Po osvedčenej Fermate prišli 100 Múch, z ktorých som bol veľmi príjemne prekvapený. Kapela z Banskej Bystrice funguje od roku 2005 a postupne si svojim funky-underground hip hopom (ako je uvedené na ich, mimochodom vtipne popísaných, stránkach) získava nových fanúšikov.Pestrofarebné kostýmy, vtipné texty piesní aj preslovy medzi nimi, aeróbny aerobic speváčky Marcely Vilhanovej a hlavne perfektne sediaci dvojhlas s klávesákom a leaderom skupiny Jurajom Haškom zaujali a rozhýbali väčšinu prítomných. Viac o kapele sa dozviete z rozhovoru s Marcelou, ktorý sa usilovne pripravuje.Aby som sa nevenoval čisto len hudbe, spomeniem aj rôzne vedľajšie aktivity, ktoré dávali festivalu punc originality: streľba z bezpečnej poplašnej pištole, preteky na húpacích koníkoch, razenie mincí multiorganizácie Kriak. Všetkému kraľoval a na správny priebeh dozeral pán Preceda (húpací koník) spočiatku zavesený nad pódiom, alebo neskorej umiestnený po boku svojej manželky na okraji pódia.


Branuško otvára/zatvára festival
Okolo pol piatej sa konalo slávnostné otvorenie a bezprostredne nasledujúce uzatvorenie ventilu, rovnako ako celého festivalu. Načo to naťahovať, keď to môže byť všetko po kope? Minerál Kriaku (Branuško Jobus) sa zhostil tejto milej úlohy. Na oslavu sa konal veľkolepý denný ohňostroj, ktorý mal na starosti pán Brat a predstavitelia ochranky Kriaku v slušivých uniformách. Ku organizácii musím ešte pochváliť Toi-Toi búdky, ktoré ešte dlho po začatí festivalu nesmrdeli, dokonca voňali(!).Čo vnímam ako veľké plus, bolo, že vo chvíľach keď sa menili kapely, tak skoro vždy na pódium nabehli Vrbovskí Víťazi a hrali svoje priemyselne folkové osvedčené skladby ako Olejom sa Zapaprem, alebo Radosť z Vykonanej.Nejakými záhadnými časovými machináciami sa celý festival dostal do značného časového sklzu, čiže program slúžil už iba ako zoznam vystupujúcich.


Kaptain Slize
Nasledovalo avizované festivalové prekvapenie, kapela Kaptajn Slize (slovenská verzia skupiny Captain Slice, výzorovo aj hudobne), ktorá sa tvárila veľmi americky a tvrdili, že práve dorazili z New Yorku. Naozaj netuším, čo tým sledovali, Meky Žbirka je len jeden. Všetko by bolo ospravedlniteľné, keby aspoň tá hudba stála za to. Na moje počudovanie sa však veľmi veľa ľudí v tejto kapele našlo a veselo sa zapájali do ich vystúpenia.Česká Mňaga a Žďorp ma definitívne odrovnali. Kedysi celkom populárna skupina ma absolútne nenadchla, ba priam vyhnala z areálu. Prílišná snaha kapely skombinovať ľahkosť Buty a hitovosť Chinaski vyšla tak na 50%. Nestačil som sa čudovať dosť veľkej mase ľudí, ktorí odmieňali kapelu búrlivými aplauzmi a spievali s nimi.Tu sme sa pobrali obdivovať krásy MESTA Vrbové, takže sme asi zmeškali vystúpenie Abususu, čo som značne ľutoval. Ich industriálne ladená produkcia je jedným z klenotov Vrbového – piesne ako Daj Si, alebo Recepty musia naživo stáť za to. Táto chyba nastala aj kvôli rozdielnym hracím časom uvedeným na programe a skutočnosti. Škoda.Do areálu som sa vrátil za vystúpenie Martina Valihoru s medzinárodnou skupinou, v ktorej hrali gitarista Henry Tóth a spievajúci basgitarista Marián Greksa. Ich hudba sa pohybovala niekde pri The Police – tzv. biele reggae.Martin Valihora, Marián Greksa
Napriek tomu, že Greksov hlas už nemá takú silu a razanciu ako pred rokmi sa vystúpenie dá považovať za vydarené, škoda, že som nestihol viac. Martin Valihora potvrdil svoju povesť jedného z najlepších bubeníkov na Slovensku bezchybnou hrou a výborným sólom.Po veľkolepom finále pretekov na húpacích koňoch, okolo deviatej hodiny večernej na pódium prišli jedni z asi desiatich headlinerov (naozaj, nedá sa povedať, kto je hlavná hviezda festivalu, asi dobrá zábava) – Karpatské Chrbáty. Naše prvé osobné stretnutie dopadlo nad moje očakávania. Skupina zložená z naozaj zbehlých hudobníkov, podporená sláčikovým telesom Art Music Orchestra bola ozaj „na zožranie“.Všetci zborovo spievali spolu s Branuškom každé slovo a už od úvodnej Zajace bolo jasné, že sa bude jednať o veľkolepý zážitok. Odzneli nádherné kompozície ako Keď Som Pásol Matrac, Had nemá vlasy, Krstný Tato, alebo Hroch Karol.Branuško Jobus, Karpatské Chrbáty

Páni a dámy (zopár ich sedelo za plexisklom so sláčikmi) predviedli aj skladbu z nového albumu, ktorý bol na mieste krstený. Aspoň podľa tejto jednej piesne súdim, že Karpatské Chrbáty urobili ďalší krok vpred.Para je pomaly na každom festivale. Ich chytľavý punk-funk-ska nenechal takmer žiadneho návštevníka kľudným. Naschvál som použil takúto formuláciu, lebo veľa ľudí (vrátane mňa) sa hrnulo od pódia, ale väčšia časť (prevažne mladších) sa nahrnuli dopredu. Zhrniem to takto: Para ako kapela ma nikdy neočarila, ale musím uznať, že im to šľape a každý koncert je odohraný s profesionálnym nasadením. Stačí to? To už nechám na každom, nech to posúdi sám. Každopádne zahrali megahit Abstinent a všetci si išli hrdlá vykričať.Slobodná Európa je šedou eminenciou slovenského punku už po dlhé roky. Krátko po svojom založení na prelome režimov sa zúčastňuje veľkých festivalov a dokonca vystúpili na porevolučnom koncerte v pražskej Lucerne. Skupina má teda punc časov nedávnych rozhodujúcich pre súčasnosť. Na rozdiel od iných skupín sa ich texty snažia sem tam aj niečo riecť a spevák Whisky okrem toho, že vie aj celkom spievať, pomáha spoluorganizovať Vrbovské Vetry spolu s Jobusovcami a Chikiliki-tu-a.Napriek všetkému ma však „Slobodka“ za srdiečko nechytili, ale aj tak som sa ku koncu ich setu hnal dopredu, lebo sa nezadržateľne blížili moji osobní festivaloví favoriti, Chikiliki-tu-a.


Chikiliki-tu-a
Skupina vystúpila spolu s Projektami – dychovou a speváckou sekciou, ktorá s nimi hráva v niektorých partoch aj na albumoch. Viac sa dozviete z rozhovoru s basgitaristom a spevákom skupiny Martinom Višňovským.Po obligátnej úvodnej hitovke Hitovka sa na pódium dostavili aj Projekty a na moje veľké sklamanie spustili mne nič nevraviace reggae, ktoré viac nudilo, ako uchu lahodilo. Moje zhrozenie naberalo otáčky, keď sa aj ďalšia pieseň niesla v podobnom duchu. Našťastie nasledoval odchod dychovky a Kuca Paca a romantická Kristína.Projekty sa vracajú, aby zahrali dajaké country. To sa však zvrtne na megahit Láska Moja Kde Si?, kapela postupuje ďalej vskutku geniálnou Ďakujem, v ktorej však trochu chýbali klávesy ála Vašo Patejdl.Napriek mojim rozpakom sa šou zakončila kráľovsky: pieseň Poďme Všetci (radio edit) parodujúca heavy metal bola úplným vrcholom festivalu a žiaden krk neostal ticho cez nádherný zborový „Ooo“ refrén, ktorý akoby spadol Bruceovi Dickinsonovi (Iron Maiden) zo stola. Ten sa štadiónom ozýval ešte dlho po skončení piesne. Aź projektový spevák ho musel utíšiť slovami „Prosím, prestaňte spievať agresívne piesne!“.Záverečná bodka za vystúpením bola znova skorej pod taktovkou Projektov, ale mne v hlave stále doznievali metalisti.


Chikiliki-tu-a, Heavy Metal
Ako poslední vystupujúci celých Vetrov sa predstavili Vrbovské Vŕby, vyslovene folkový projekt. Na moju škodu som ich nevnímal, robil som spomínaný rozhovor s Chikiliki-tu-a a potom som sa definitívne pobral zložiť hlavu. VV začali asi o druhej v noci, bola už celkom zima a ja som bol už značne vyčerpaný. Jedným uchom som ale zachytil hitovice ako Friško na Jarmek, Čapila Zabila, alebo Susedova Dora.Po skončení všetkých kapiel ešte dlho do rána vyhrávala „skupina“ Respect Vibration Sound prevažne reggae songy. To bolo už trochu veľa. Myslím, že väčšina návštevníkov si potrebovala odpočinúť pred náročnou nedeľnou Upratékou.Keď sa na festival pozriem takto spätne, bol som uchvátený atmosférou, prostredím, hudbou, proste všetkým. V kuloároch sa šepká, že návštevnosť dvojnásobne predčila minulý ročník, údajne sa pohybovala okolo 1000 ľudí. Nie som si istý, či by festivalu prospela zmena priestoru, alebo premena na „veľký festival“ akými sú Pohoda, alebo Topfest. Práve voči takým sa organizátori vzopreli. Čo dodať na záver? O rok sa vidíme opäť!


Za fotografie smeruje srdečná vďaka Ivanovi Golembiovskému.

autor: Michal Durdovanský, 13. júl 2009 18:03
Zdieľaj článok na facebooku

Komenty k článku

 1. 1
  Kolini

  27 ročný muž
  srdcom navždy v Trenčíne

  vyborne napisane..dobra robota misko =)
 2. 2
  Dlhyvtak

  20 ročný chalan
  ostatné

  Fajný report, trošku by som upresnil:<br />
  - skupina sa volala "ZVA 12-28 band" tak jasné že ti o nej google nič nenašiel:)<br />
  - asi sa príliš neorientuješ v chikiliki projektoch, že?:) reggae skupina sa volá Dzigy Džabur and Black Revolution band, country zasa Hudci Prérie.. existuje aj nahrávka z Pohody s týmito skupinami, voľakde na internete sa dá nájsť<br />
  - Abusus tam nezahral kvôli časovému sklzu (aspoň pokiaľ ja viem); hral však v stredu počas literárnej besedy a stálo to za to<br />
 3. 3
  Luboso

  32 ročný muž
  Trnava

  pekne, vdaka tvojmu reportu som si spomenul, ze som si na festivale vyrazil vrbovsky vrb :) este by tam bolo dobre spomenut ranajsi pochod do Stredu sveta a vesmira, to bol velmi silny zazitok :)
 4. 4
  Majajaj

  30 ročná žena
  Werebel a iné: )

  och...ajajaj...tak dobre tam bolooooooooo
 5. 5
  Majajaj

  30 ročná žena
  Werebel a iné: )

  aaale jak to citam musim dodať že s 2 vecami nesuhlasim - mne sa Mňága teda veľmi páčili bola som na feste dost unavena a toto ma teda fakt prebralo velmi mile spevakove kreaciek tomu:))) nooo a respect vibration - ze vela?!:D my sme sa jedovali (a neboli sme sami) ze skoncili tak skoro...viaceri sme totiz este hodinu potom museli cakat na bus:D okrem toho ta hudba uz hrala tak potisku ze aj tak sa dalo kludne ist spat:-)<br />
  ale toť len moje skromne postrehy dva, som zvedava na ten rozhovor tedy
 6. 6
  Uharek

  33 ročná žena
  Vrbové

  Ty lojzo!!! Vrbové neni dzedzina!!! Nečteš a nevíš!!:)
 7. 7
  Dudri

  28 ročný muž
  100ka

  @dlhyvtak Ukrutne sa ospravedlňujem za všetky nepresnosti, ale ohľadom Zva 12-28 Band som to na programe prečítal s tou 18kou. :) A ďakujem za upresnenie ohľadom Projektov! :)<br />
  @majajaj 100 ľudí, ešte viac chutí :) rozhovory budú 3 - 100 Múch, Chikiliki tu-a a samotný Branuško.<br />
  @uharek Opravím!<br />
 8. 8
  Wladi

  31 ročný muž
  zapadnuty prachom

  no tam som chcel ist ale nakoniec som siel na chatu :/
 9. 9
  Minoslav269

  38 ročný ujo
  Piešťany

  Michal,<br />
  Mineral kriaku nie je Branislav Jobus. Mineral je odjakziva a bude neustale iba jeden- Andrej Budislav Jobus...
 10. 10
  Dudri

  28 ročný muž
  100ka

  @minoslav269 hlboko sa ospravedlňujem, ale ne nejakých stránkach spojenými s Multiorganizáciou Kriak som sa dočítal o Minerálovi práve v tomto spojení :)
 11. 11
  Vincent_vega

  36 ročný ujo
  Banská Bystrica

  hehe zisťujem že do najbližšieho ročníku si musím tiež doštudovať kopec vecí o Kriaku aby som nebol mimo ;)<br />
  <br />
  No...takže článok sa mi tiež páčil-osobne vravím že to bol najlepší festival aký som zažil-žiadna slabá kapela-no aj keď niektoré som naozaj využil na obedné prestávky-hlavne tá skvelá rodinná atmosféra a kopec srandy :D <br />
  <br />
  Jednoducho som nadšený a nabitý dobrou náladou aspoň na polroka :D<br />
  Dúfam že už nevynechám ani jeden ročník a hlavne aby to stále ostal taký malý príjemný festival ;)
 12. 12
  Nicmanenapada

  28 ročný muž

  Tu by sa Humnoaah uchytilo :D (http://bandzone.cz/humnoaah)
 13. 13
  Lynxone

  40 ročný ujo
  Trenčín

  Pekna recenzia, alebo mozno, lepsie povedane nazor docasne zucastneneho (esteze si na nete moze kazdy pisat co chce a ako chce a tvarit sa pri tom velmi kvalifikovane).<br />
  <br />
  Mam naozaj len par vyhrad:<br />
  <br />
  a) nebudem sa tvarit, ze viem viacej ako ostatni<br />
  b) nebudem pisat o niecom, o com nemam ani tusenia<br />
  c) nebudem sa vyjadrovat k niecomu co som nevidel a co nechapem<br />
  <br />
  Bol som tam, videl som to, mam rad kvalitnych muzikantov, ale v podstate mi tam vadila hlavne Fermata a Valihora s bandom. Rad pocuvam ich projekty doma a v klude, rad idem na ich solovy koncert, alebo koncert v ramci jazzovych festivalov a prehliadok, ale v ramci festivalu ako su "Vrbovske vetry" chcem pocut 100 much, Paru, Chrbaty, Chikiliki, viem si predstavit aj mnoho dalsich kapiel (nehovorim o IMT Smile, Desmod, Gladiator, No Name a im podobnych, na tych by som najradsej zabudol), ktore by ma urcite potesili.
 14. 14
  Andy1822

  27 ročný muž
  Nepoviem

  8)
 15. 15
  Andy1822

  27 ročný muž
  Nepoviem

  (sorry)<br />